  • IXFN80N50
IXFN80N50
advertisement
Manufacturer No:
IXFN80N50
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFN80N50
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXFN80N50
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 55m Ω @ 500mA, 10V ±20V 9890pF @ 25V 380nC @ 10V SOT-227-4, miniBLOC
Quantity:
In Stock : 23
Step5Bar-code shipping tag
IXFN80N50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    36mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HiPerFET™
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    55mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    80A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    700W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    780W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    55m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    9890pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    66A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    380nC @ 10V
  • Rise Time
    70ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    27 ns
  • Turn-Off Delay Time
    102 ns
  • Reverse Recovery Time
    250 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Threshold Voltage
    4.5V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    320A
  • Dual Supply Voltage
    500V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    6000 mJ
  • Recovery Time
    250 ns
  • Nominal Vgs
    4.5 V