  • IXFQ22N60P3
IXFQ22N60P3
advertisement
Manufacturer No:
IXFQ22N60P3
HK JDW NO:
415-IXFQ22N60P3
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXFQ22N60P3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 360m Ω @ 11A, 10V ±30V 2600pF @ 25V 38nC @ 10V TO-3P-3, SC-65-3
Quantity:
In Stock : 16129
Step5Bar-code shipping tag
IXFQ22N60P3
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HiPerFET™, Polar3™
  • Published
    2011
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    500W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    500W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    28 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    360m Ω @ 11A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 1.5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    22A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    38nC @ 10V
  • Rise Time
    17ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    19 ns
  • Turn-Off Delay Time
    54 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    22A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    55A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    400 mJ
  • Height
    20.3mm
  • Length
    15.8mm
  • Width
    4.9mm