  • IXFQ50N60P3
IXFQ50N60P3
advertisement
Manufacturer No:
IXFQ50N60P3
HK JDW NO:
415-IXFQ50N60P3
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXFQ50N60P3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 145m Ω @ 500mA, 10V ±30V 6300pF @ 25V 94nC @ 10V TO-3P-3, SC-65-3
Quantity:
In Stock : 228
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXFQ50N60P3
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    HiPerFET™, Polar3™
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Power Dissipation-Max
    1040W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    1.04kW
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    31 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    145m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6300pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    50A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    94nC @ 10V
  • Rise Time
    20ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    17 ns
  • Turn-Off Delay Time
    62 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    50A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.145Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    125A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    1000 mJ
  • Height
    20.3mm
  • Length
    15.8mm
  • Width
    4.9mm