  • IXFR80N10Q
IXFR80N10Q
advertisement
Manufacturer No:
IXFR80N10Q
HK JDW NO:
415-IXFR80N10Q
Package:
ISOPLUS247™
Datasheet:
IXFR80N10Q
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 15m Ω @ 76A, 10V ±20V 4500pF @ 25V 180nC @ 10V ISOPLUS247™
Quantity:
In Stock : 14448
Step5Bar-code shipping tag
IXFR80N10Q
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    ISOPLUS247™
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    HiPerFET™
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    310W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    310W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    15m Ω @ 76A, 10V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    76A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    180nC @ 10V
  • Rise Time
    70ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Turn-Off Delay Time
    68 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    76A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.015Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V