  • IXFR80N50P
IXFR80N50P
advertisement
Manufacturer No:
IXFR80N50P
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFR80N50P
Package:
ISOPLUS247™
Datasheet:
IXFR80N50P
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 72m Ω @ 40A, 10V ±30V 12700pF @ 25V 197nC @ 10V ISOPLUS247™
Step5Bar-code shipping tag
IXFR80N50P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOPLUS247™
  • Number of Pins
    247
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HiPerFET™, PolarHT™
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    72MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    80A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    360W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    360W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    72m Ω @ 40A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    12700pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    45A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    197nC @ 10V
  • Rise Time
    27ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    16 ns
  • Turn-Off Delay Time
    70 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    45A
  • Threshold Voltage
    5V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    200A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    3500 mJ
  • Isolation Voltage
    2.5kV