  • IXFX120N30T
IXFX120N30T
advertisement
Manufacturer No:
IXFX120N30T
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFX120N30T
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFX120N30T
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 24m Ω @ 60A, 10V ±20V 20000pF @ 25V 265nC @ 10V 300V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 30
Step5Bar-code shipping tag
IXFX120N30T
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    GigaMOS™
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    960W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    24m Ω @ 60A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    20000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    265nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    300V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    120A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.024Ohm