  • IXGH12N60BD1
IXGH12N60BD1
advertisement
Manufacturer No:
IXGH12N60BD1
HK JDW NO:
401-IXGH12N60BD1
Datasheet:
IXGH12N60BD1
Description:
IGBT 600V 24A 100W TO247AD
Step5Bar-code shipping tag
IXGH12N60BD1
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    HiPerFAST™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Base Part Number
    IXG*12N60
    1
  • Element Configuration
    Standard
  • Power - Max
    100W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    24A
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Test Condition
    480V, 12A, 18 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 12A
  • Gate Charge
    32nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    48A
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/150ns
  • Switching Energy
    500μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V