  • IXGH25N250
IXGH25N250
advertisement
Manufacturer No:
IXGH25N250
HK JDW NO:
401-IXGH25N250
Datasheet:
IXGH25N250
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 2.5KV 60A 3-Pin(3+Tab) TO-247
Step5Bar-code shipping tag
IXGH25N250
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Base Part Number
    IXG*25N250
    1
  • Element Configuration
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.5kV
  • Max Collector Current
    60A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    2.5kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    2500V
  • Turn On Time
    301 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    5.2V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    409 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    75nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A