  • IXGH32N170
IXGH32N170
advertisement
Manufacturer No:
IXGH32N170
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXGH32N170
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH32N170
Description:
IXGH Series 1700 Vce 75 A 45 ns t(on) High Speed IGBT - TO-247AD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXGH32N170
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    350W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*32N170
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    45 ns
  • Power - Max
    350W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    270 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    75A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Turn On Time
    90 ns
  • Test Condition
    1020V, 32A, 2.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.3V @ 15V, 32A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    920 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    155nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    45ns/270ns
  • Switching Energy
    11mJ (off)
  • Height
    21.46mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm