  • IXGH32N60BD1
IXGH32N60BD1
advertisement
Manufacturer No:
IXGH32N60BD1
HK JDW NO:
401-IXGH32N60BD1
Datasheet:
IXGH32N60BD1
Description:
IGBT 600V 60A 200W TO247AD
Step5Bar-code shipping tag
IXGH32N60BD1
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2003
  • Series
    HiPerFAST™
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Base Part Number
    IXG*32N60
    Standard
  • Power - Max
    200W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    25 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    50 ns
  • Test Condition
    480V, 32A, 4.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 32A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    240 ns
  • Gate Charge
    110nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    25ns/100ns
  • Switching Energy
    600μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V