  • IXGH38N60U1
IXGH38N60U1
advertisement
Manufacturer No:
IXGH38N60U1
HK JDW NO:
401-IXGH38N60U1
Description:
IGBT 600V 76A 200W TO247AD
Step5Bar-code shipping tag
IXGH38N60U1
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Power Dissipation
    200W
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
    Single
  • Power Dissipation
    200W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.8V
  • Max Collector Current
    76A
  • Continuous Drain Current (ID)
    38A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    200 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 38A