  • IXGK28N140B3H1
IXGK28N140B3H1
advertisement
Manufacturer No:
IXGK28N140B3H1
HK JDW NO:
401-IXGK28N140B3H1
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXGK28N140B3H1
Description:
IGBT 1400V 60A 300W TO264
Step5Bar-code shipping tag
IXGK28N140B3H1
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    915 ns
  • Gate Charge
    88nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C
    16ns/190ns
  • Switching Energy
    3.6mJ (on), 3.9mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Weight
    10.000011g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Series
    GenX3™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Power Dissipation
    300W
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
    Single
  • Power Dissipation
    300W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.4kV
  • Max Collector Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    350 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.4kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1400V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3V
  • Turn On Time
    66 ns
  • Test Condition
    960V, 28A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.6V @ 15V, 28A