  • IXGK35N120BD1
IXGK35N120BD1
advertisement
Manufacturer No:
IXGK35N120BD1
HK JDW NO:
401-IXGK35N120BD1
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXGK35N120BD1
Description:
IGBT 1200V 70A 350W TO264AA
Step5Bar-code shipping tag
IXGK35N120BD1
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    10.000011g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2002
  • Series
    HiPerFAST™
  • Part Status
    Active
  • Max Power Dissipation
    350W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*35N120
    Standard
  • Power - Max
    350W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    70A
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    86 ns
  • Test Condition
    960V, 35A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.3V @ 15V, 35A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    660 ns
  • Gate Charge
    170nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    140A
  • Td (on/off) @ 25°C