  • IXGT32N170-TRL
IXGT32N170-TRL
advertisement
Manufacturer No:
IXGT32N170-TRL
HK JDW NO:
401-IXGT32N170-TRL
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXGT32N170-TRL
Description:
IGBT 1700V 75A 350W TO268
Step5Bar-code shipping tag
IXGT32N170-TRL
  • Test Condition
    1020V, 32A, 2.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.3V @ 15V, 32A
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    155nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    45ns/270ns
  • Switching Energy
    11mJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    IXG*32N170
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    350W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    75A