  • IXGX120N60B
IXGX120N60B
advertisement
Manufacturer No:
IXGX120N60B
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXGX120N60B
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGX120N60B
Description:
IGBT 600V 200A 660W TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXGX120N60B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    HiPerFAST™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    660W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    200A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*120N60
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    660W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    60 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    45ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    200 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    200A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Turn On Time
    120 ns
  • Test Condition
    480V, 100A, 2.4 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 120A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    540 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    350nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    300A
  • Td (on/off) @ 25°C
    60ns/200ns
  • Switching Energy
    2.4mJ (on), 5.5mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V