  • IXGX32N170H1
IXGX32N170H1
advertisement
Manufacturer No:
IXGX32N170H1
HK JDW NO:
401-IXGX32N170H1
Datasheet:
IXGX32N170H1
Description:
IGBT 1700V 75A 350W PLUS247
Step5Bar-code shipping tag
IXGX32N170H1
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    75A
  • Reverse Recovery Time
    150 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.5V
  • Turn On Time
    90 ns
  • Test Condition
    1360V, 32A, 2.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.3V @ 15V, 32A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    920 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    155nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    45ns/270ns
  • Switching Energy
    15mJ (off)
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Power Dissipation
    350W
  • Base Part Number
    IXG*32N170
    Single
  • Power Dissipation
    350W