  • IXGX400N30A3
IXGX400N30A3
advertisement
Manufacturer No:
IXGX400N30A3
HK JDW NO:
401-IXGX400N30A3
Datasheet:
IXGX400N30A3
Description:
IGBT 300V 400A 1000W PLUS247
Step5Bar-code shipping tag
IXGX400N30A3
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    TO-247-3
  • Number of Pins
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    GenX3™
  • Part Status
    Active
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Terminal Position
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*400N30
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power - Max
    1000W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.15V
  • Max Collector Current
    400A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    300V
  • Turn On Time
    100 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.15V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    555 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    560nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    1200A
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V