  • IXGX82N120A3
IXGX82N120A3
advertisement
Manufacturer No:
IXGX82N120A3
HK JDW NO:
401-IXGX82N120A3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
IGBT Transistors GenX3 1200V IGBTs
Step5Bar-code shipping tag
IXGX82N120A3
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Series
    GenX3™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Max Power Dissipation
    1.25kW
  • Terminal Position
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
  • Power - Max
    1250W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.05V
  • Max Collector Current
    260A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    109 ns
  • Test Condition
    600V, 80A, 2 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.05V @ 15V, 82A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1590 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    340nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    580A
  • Td (on/off) @ 25°C
    34ns/265ns
  • Switching Energy
    5.5mJ (on), 12.5mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V