  • IXKC25N80C
IXKC25N80C
advertisement
Manufacturer No:
IXKC25N80C
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXKC25N80C
Package:
ISOPLUS220™
Datasheet:
IXKC25N80C
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 150m Ω @ 18A, 10V ±20V 4600pF @ 25V 180nC @ 10V ISOPLUS220™
Quantity:
In Stock : 2536
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXKC25N80C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    75 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    25A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    20A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.15Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    800V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    690 mJ
  • FET Feature
    Super Junction
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOPLUS220™
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    CoolMOS™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    140W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    150m Ω @ 18A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 2mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    25A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    180nC @ 10V
  • Rise Time
    25ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V