  • IXKG25N80C
IXKG25N80C
advertisement
Manufacturer No:
IXKG25N80C
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXKG25N80C
Package:
ISO264™
Datasheet:
IXKG25N80C
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 150m Ω @ 9A, 10V ±20V 166nC @ 10V ISO264™
Quantity:
In Stock : 7630
Step5Bar-code shipping tag
IXKG25N80C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISO264™
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    CoolMOS™
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    250W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    250W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    150m Ω @ 9A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 2mA
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    25A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    166nC @ 10V
  • Rise Time
    25ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    75 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    25A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.15Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    800V