  • IXLF19N250A
IXLF19N250A
advertisement
Manufacturer No:
IXLF19N250A
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXLF19N250A
Package:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Datasheet:
IXLF19N250A
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 2.5KV 32A 3-Pin ISOPLUS I4-PAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXLF19N250A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    38 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    i4-Pac™-5 (3 Leads)
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Current Rating
    32A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    250W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    100 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    50ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    600 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.5kV
  • Max Collector Current
    32A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    2.5kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    2500V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.2V
  • Turn On Time
    150 ns
  • Test Condition
    1500V, 19A, 47 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.9V @ 15V, 19A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    850 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    142nC
  • Switching Energy
    15mJ (on), 30mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    8V