  • IXSX50N60AU1
IXSX50N60AU1
advertisement
Manufacturer No:
IXSX50N60AU1
HK JDW NO:
401-IXSX50N60AU1
Datasheet:
IXSX50N60AU1
Description:
IGBT 600V 75A 300W PLUS247
Step5Bar-code shipping tag
IXSX50N60AU1
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    1997
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Base Part Number
    IXS*50N60
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Power - Max
    300W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.7V
  • Max Collector Current
    75A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    70 ns
  • Test Condition
    480V, 50A, 2.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    340 ns
  • Gate Charge
    190nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    70ns/200ns
  • Switching Energy
    6mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    8V