  • IXTA260N055T2
IXTA260N055T2
advertisement
Manufacturer No:
IXTA260N055T2
HK JDW NO:
415-IXTA260N055T2
Datasheet:
IXTA260N055T2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 3.3m Ω @ 50A, 10V ±20V 10800pF @ 25V 140nC @ 10V 55V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 7894
Step5Bar-code shipping tag
IXTA260N055T2
    Select All
  • Series
    TrenchT2™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    480W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.3m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    10800pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    260A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    140nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    55V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    260A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0033Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    780A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    55V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    600 mJ
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ