  • IXTA2N100
IXTA2N100
advertisement
Manufacturer No:
IXTA2N100
HK JDW NO:
415-IXTA2N100
Datasheet:
IXTA2N100
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 7 Ω @ 1A, 10V ±20V 825pF @ 25V 18nC @ 10V 1000V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 13436
Step5Bar-code shipping tag
IXTA2N100
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Power Dissipation-Max
    100W Tc
  • Power Dissipation
    100W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7 Ω @ 1A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    825pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    18nC @ 10V
  • Rise Time
    15ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1000V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Turn-Off Delay Time
    60 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    2A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    2A
  • Drain-source On Resistance-Max
    7Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    1kV
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    8A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    150 mJ
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ