  • IXTA60N20T
IXTA60N20T
advertisement
Manufacturer No:
IXTA60N20T
HK JDW NO:
415-IXTA60N20T
Datasheet:
IXTA60N20T
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 40m Ω @ 30A, 10V ±20V 4530pF @ 25V 73nC @ 10V 200V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
IXTA60N20T
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    Trench™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    500W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    40m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4530pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    73nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • JEDEC-95 Code
    TO-263AA
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.04Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    150A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    200V