  • IXTH120P065T
IXTH120P065T
advertisement
Manufacturer No:
IXTH120P065T
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXTH120P065T
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXTH120P065T
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tube 10m Ω @ 500mA, 10V ±15V 13200pF @ 25V 185nC @ 10V 65V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXTH120P065T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TrenchP™
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    298W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    298W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    10m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    13200pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    185nC @ 10V
  • Rise Time
    28ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    65V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Fall Time (Typ)
    21 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    120A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    0.12A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.01Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    -65V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    360A