  • IXTH12N90
IXTH12N90
advertisement
Manufacturer No:
IXTH12N90
HK JDW NO:
415-IXTH12N90
Datasheet:
IXTH12N90
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 900m Ω @ 6A, 10V ±20V 4500pF @ 25V 170nC @ 10V TO-247-3
Step5Bar-code shipping tag
IXTH12N90
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MegaMOS™
  • Published
    2000
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    900m Ω @ 6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    170nC @ 10V
  • Rise Time
    33ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    32 ns
  • Turn-Off Delay Time
    63 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    12A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.9Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    900V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    48A