  • IXTH140P05T
IXTH140P05T
advertisement
Manufacturer No:
IXTH140P05T
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXTH140P05T
Datasheet:
IXTH140P05T
Description:
MOSFET P-CH 50V 140A TO-247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXTH140P05T
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Series
    TrenchP™
  • JESD-609 Code
    e1
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    298W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    9m Ω @ 70A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    13500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    140A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    200nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    50V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Continuous Drain Current (ID)
    140A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.009Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    420A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    50V