  • IXTH16N10D2
IXTH16N10D2
advertisement
Manufacturer No:
IXTH16N10D2
HK JDW NO:
415-IXTH16N10D2
Datasheet:
IXTH16N10D2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 64m Ω @ 8A, 0V ±20V 5700pF @ 25V 225nC @ 5V 100V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 90
Step5Bar-code shipping tag
IXTH16N10D2
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e1
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Power Dissipation-Max
    830W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    830W
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    64m Ω @ 8A, 0V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5700pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    16A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    225nC @ 5V
  • Rise Time
    43ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    0V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    70 ns
  • Turn-Off Delay Time
    340 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    16A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.064Ohm