  • IXTH280N055T
IXTH280N055T
advertisement
Manufacturer No:
IXTH280N055T
HK JDW NO:
415-IXTH280N055T
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXTH280N055T
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 3.2m Ω @ 50A, 10V ±20V 9700pF @ 25V 200nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 8235
Step5Bar-code shipping tag
IXTH280N055T
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    TrenchMV™
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Resistance
    3.2MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Power Dissipation-Max
    550W Tc
  • Element Configuration
  • Power Dissipation
    550W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.2m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    9700pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    280A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    200nC @ 10V
  • Rise Time
    55ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    37 ns
  • Turn-Off Delay Time
    49 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    280A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    55V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    600A