  • IXTP60N20T
IXTP60N20T
advertisement
Manufacturer No:
IXTP60N20T
HK JDW NO:
415-IXTP60N20T
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXTP60N20T
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 40m Ω @ 30A, 10V ±20V 4530pF @ 25V 73nC @ 10V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 10658
Step5Bar-code shipping tag
IXTP60N20T
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    Trench™
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    500W Tc
  • Power Dissipation
    500W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    40m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4530pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    73nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.04Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    200V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    150A