  • IXTQ48N20T
IXTQ48N20T
advertisement
Manufacturer No:
IXTQ48N20T
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXTQ48N20T
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXTQ48N20T
Description:
Trans MOSFET N-CH 200V 48A 3-Pin(3+Tab) TO-3P
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXTQ48N20T
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2010
  • Series
    Trench™
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Pure Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    250W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    250W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    50m Ω @ 24A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3090pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    48A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    60nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Turn-Off Delay Time
    46 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    48A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.05Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    200V