  • IXTT140N10P
IXTT140N10P
advertisement
Manufacturer No:
IXTT140N10P
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXTT140N10P
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXTT140N10P
Description:
Trans MOSFET N-CH 100V 140A 3-Pin(2+Tab) TO-268
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXTT140N10P
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2006
  • Series
    PolarHT™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    11MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Powers
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    600W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    600W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    11m Ω @ 70A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4700pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    140A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    155nC @ 10V
  • Rise Time
    50ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V 15V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    26 ns
  • Turn-Off Delay Time
    85 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    140A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    300A