  • IXUC160N075
IXUC160N075
advertisement
Manufacturer No:
IXUC160N075
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXUC160N075
Package:
ISOPLUS220™
Datasheet:
IXUC160N075
Description:
IXYS SEMICONDUCTOR IXUC160N075MOSFET Transistor, N Channel, 160 A, 75 V, 6.5 mohm, 10 V, 4 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXUC160N075
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.5m Ω @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 2mA
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    160A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    250nC @ 10V
  • Rise Time
    40ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    55 ns
  • Turn-Off Delay Time
    190 ns
  • Reverse Recovery Time
    120 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    160A
  • Threshold Voltage
    4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0065Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    75V
  • Dual Supply Voltage
    75V
  • Isolation Voltage
    2.5kV
  • Nominal Vgs
    4 V
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOPLUS220™
  • Number of Pins
    220
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ