  • IXXR110N65B4H1
IXXR110N65B4H1
advertisement
Manufacturer No:
IXXR110N65B4H1
HK JDW NO:
401-IXXR110N65B4H1
Datasheet:
IXXR110N65B4H1
Description:
IGBT Transistors 650V/150A TRENCH IGBT GENX4 XPT
Step5Bar-code shipping tag
IXXR110N65B4H1
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    GenX4™, XPT™
  • Max Power Dissipation
    455W
  • Base Part Number
    110N65
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    455W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.2V
  • Max Collector Current
    150A
  • Reverse Recovery Time
    100ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.75V
  • Test Condition
    400V, 55A, 2 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 110A
  • Gate Charge
    183nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    460A
  • Td (on/off) @ 25°C