  • IXYH30N170C
IXYH30N170C
advertisement
Manufacturer No:
IXYH30N170C
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXYH30N170C
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYH30N170C
Description:
1700V/108A HIGH VOLTAGE XPT IGB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXYH30N170C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    XPT™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    937W
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    937W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.7V
  • Max Collector Current
    108A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Test Condition
    850V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 30A
  • Gate Charge
    140nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    255A
  • Td (on/off) @ 25°C
    28ns/150ns
  • Switching Energy
    5.9mJ (on), 3.3mJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ