  • IXYH40N65C3
IXYH40N65C3
advertisement
Manufacturer No:
IXYH40N65C3
HK JDW NO:
401-IXYH40N65C3
Datasheet:
IXYH40N65C3
Description:
IGBT 650V 80A 300W TO247
Step5Bar-code shipping tag
IXYH40N65C3
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.85V
  • Test Condition
    400V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    70nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    180A
  • Td (on/off) @ 25°C
    26ns/106ns
  • Switching Energy
    860μJ (on), 400μJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2014
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Element Configuration
    Standard
  • Power - Max
    300W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.2V
  • Max Collector Current
    80A