  • IXYL40N250CV1
IXYL40N250CV1
advertisement
Manufacturer No:
IXYL40N250CV1
HK JDW NO:
401-IXYL40N250CV1
Package:
ISOPLUSi5-Pak™
Datasheet:
IXYL40N250CV1
Description:
IGBT 2.5KV 70A ISOPLUSI5-PAK
Step5Bar-code shipping tag
IXYL40N250CV1
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    ISOPLUSi5-Pak™
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2017
  • Series
    XPT™
  • Pbfree Code
    yes
  • Power - Max
    577W
  • Reverse Recovery Time
    210ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    2500V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    70A
  • Test Condition
    1250V, 40A, 1 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4V @ 15V, 40A
  • Gate Charge
    270nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    400A
  • Td (on/off) @ 25°C