  • IXYX140N90C3
IXYX140N90C3
advertisement
Manufacturer No:
IXYX140N90C3
HK JDW NO:
401-IXYX140N90C3
Datasheet:
IXYX140N90C3
Description:
IGBT 900V 310A 1630W TO247
Step5Bar-code shipping tag
IXYX140N90C3
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    GenX3™, XPT™
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.63kW
  • Terminal Position
    SINGLE
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    1630W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.7V
  • Max Collector Current
    310A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    900V
  • Turn On Time
    122 ns
  • Test Condition
    450V, 100A, 1 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 140A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    300 ns
  • Gate Charge
    330nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    840A
  • Td (on/off) @ 25°C
    40ns/145ns
  • Switching Energy
    4.3mJ (on), 4mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V