  • J2K110BJ105KA-T
J2K110BJ105KA-T
advertisement
Manufacturer No:
J2K110BJ105KA-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-J2K110BJ105KA-T
Package:
0504 (1410 Metric)
Datasheet:
J2K110BJ105KA-T
Purchasing and Inquiry
J2K110BJ105KA-T Overview
Seating height reaches 0.031 0.80mm.With size/dimension 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm, it operates.It is rated at a voltage of 6.3V voltage for the voltage-rated of the chip.Having a coefficient of X5R, it is at room temperature.A 0504 (1410 Metric) case is used for packaging the product.This part has a 640μm pitch at the terminals.Rated DC is 6.3V for this electrical part.
J2K110BJ105KA-T Features
the maximal height is 0.031 0.80mm
with the size / dimension of 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
a voltage rating of 6.3V volts
A temperature coefficient of X5R
a 640μm terminal pitch
J2K110BJ105KA-T Applications
There are a lot of Taiyo Yuden J2K110BJ105KA-T applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
J2K110BJ105KA-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm
  • Length
    1.3716mm
  • Width
    990.6μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0504 (1410 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    640μm
  • Case Code (Metric)
    1410
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X5R
  • Voltage
    6.3V