  • JAN1N5632A
JAN1N5632A
advertisement
Manufacturer No:
JAN1N5632A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-JAN1N5632A
Package:
DO-13
Datasheet:
JAN1N5632A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JAN1N5632A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-13
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    AXIAL
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    8.65V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Clamping Voltage
    13.4V
  • Peak Pulse Current
    112A
  • Reverse Standoff Voltage
    7.78V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA