  • JANTX1N6622U
JANTX1N6622U
advertisement
Manufacturer No:
JANTX1N6622U
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-JANTX1N6622U
Package:
SQ-MELF, A
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 1.2A -65°C~150°C 500nA @ 600V 2-Termination Bulk SQ-MELF, A Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
JANTX1N6622U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SQ-MELF, A
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/585
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Reference Standard
    MIL
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 1.2A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.2A
  • Forward Voltage
    1.6V
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    30ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    20A