  • JANTXV1N5187
JANTXV1N5187
advertisement
Manufacturer No:
JANTXV1N5187
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-JANTXV1N5187
Package:
B, Axial
Datasheet:
JANTXV1N5187
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 9A -65°C~175°C 2μA @ 100V 2-Termination Bulk B, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
JANTXV1N5187
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    B, Axial
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/424
  • Published
    1997
  • Part Status
    Discontinued
    2
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 9A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    3A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    FAST RECOVERY POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    200 ns
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    80A