  • JANTXV1N5420
JANTXV1N5420
advertisement
Manufacturer No:
JANTXV1N5420
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-JANTXV1N5420
Package:
B, Axial
Datasheet:
JANTXV1N5420
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JANTXV1N5420
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    B, Axial
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/411
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Pin Count
  • Reference Standard
    MIL-19500/411L
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 9A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    FAST RECOVERY POWER
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    250 ns
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    80A