  • JANTXV1N6631US
JANTXV1N6631US
advertisement
Manufacturer No:
JANTXV1N6631US
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-JANTXV1N6631US
Package:
E-MELF
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.6V @ 1.4A -65°C~150°C 4μA @ 1100V 2-Termination Bulk E-MELF Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
JANTXV1N6631US
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    E-MELF
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/590
    e0
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    METALLURGICALLY BONDED
  • HTS Code
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Reference Standard
    MIL-19500/590F
  • Qualification Status
    Not Qualified
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    4μA @ 1100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.6V @ 1.4A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    1.4A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1100V
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    60ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.1kV
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1000V
  • Capacitance @ Vr, F
    40pF @ 10V 1MHz