  • JCH1048S12
JCH1048S12
advertisement
Manufacturer No:
JCH1048S12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-JCH1048S12
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
JCH1048S12
Description:
XP POWER JCH1048S12 Isolated Board Mount DC/DC Converter, 2:1 Input, Fixed, 1 Output, 36 V, 72 V, 10 W, 12 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JCH1048S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    JCH (10W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm
  • Feature
    OCP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Depth
    50.8mm
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    72V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    833mA
  • Output Current
    833mA
  • Output Power
    10W
  • Current - Output 1
    833mA
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Max Output Power
    10W
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Max Input Voltage (DC)
    72V
  • Min Input Voltage (DC)
    36V
  • Height
    10.16mm