  • JCK2012S3V3
JCK2012S3V3
advertisement
Manufacturer No:
JCK2012S3V3
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-JCK2012S3V3
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
JCK2012S3V3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JCK2012S3V3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    JCK (20W)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    18W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    50.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    5.5A
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    5.5A
  • Output Power
    20W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Current - Output 1
    5.5A
  • Max Output Power
    20W
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Max Input Voltage (DC)
    18V
  • Min Input Voltage (DC)
    9V
  • Height
    10.16mm
  • Width
    25.4mm