  • JTV1AG-TMP-18V
JTV1AG-TMP-18V
advertisement
Manufacturer No:
JTV1AG-TMP-18V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JTV1AG-TMP-18V
Package:
Datasheet:
JTV1AG-TMP-18V
Description:
General Purpose Relays 1 FORM A 18V Relay 6kv Type
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JTV1AG-TMP-18V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    18V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1200 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    8310VA@277VAC
  • Relay Form
    1 FORM A
  • Body Height
    27.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    30g
  • End Contact Material
    Silver Tin Oxide
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    324Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Reference Standard
    UL
  • Body Length or Diameter
    32.2mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Max Current Rating
    30A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Coil Resistance
    324Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    30A@277VAC
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Voltage
    18V
  • Coil Current
    55.5mA