  • JW1FHN-DC12V
JW1FHN-DC12V
advertisement
Manufacturer No:
JW1FHN-DC12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JW1FHN-DC12V
Package:
Datasheet:
JW1FHN-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JW1FHN-DC12V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2010
  • Series
    JW
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CSA; FIMKO; SEMKO; SEV; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    28.6mm
  • Body Breadth
    12.8 mm
  • Physical Dimension
    28.6mm x 12.8mm x 20.4mm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    270Ohm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    44mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    530mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Flux Protection
  • Body Height
    20.4mm