  • K103J20C0GF53H5
K103J20C0GF53H5
advertisement
Manufacturer No:
K103J20C0GF53H5
HK JDW NO:
886-K103J20C0GF53H5
Datasheet:
K103J20C0GF53H5
Description:
Mono-Kap™ K 10000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K103J20C0GF53H5
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    1910
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.299 7.60mm
  • Length
    4.7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
    Radial
  • Weight
    160.004709mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Mono-Kap™ K
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.2mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5mm